Ambiactive

Aukščiausia kokybė

Profesionalus klientų aptarnavimas

Greitas pristatymas

Skirtingos amino rūgštys ir jų funkcijos

Skirtingos amino rūgštys ir jų funkcijos

Amino rūgštys – tai cheminės organinės medžiagos, iš kurių sudaryti baltymai. O baltymai, kaip žinia, yra labai reikalingi mūsų organizmui – jie atlieka daug svarbių funkcijų. Baltymų atliekamos funkcijos yra:

  • Skatinti audinių augimą;
  • Sukelti biochemines reakcijas;
  • Perduoti maisto medžiagas;
  • Palaikyti pH lygį ir skysčių balansą ir kt.

Skirtingos amino rūgštys jungiasi su peptidiniais ryšiais ir sudaro skirtingus baltymus, todėl jų funkcijos yra labai įvairios – nuo maisto skaldymo ir audinių taisymo iki hormonų gamybos ir imuninės sistemos palaikymo.

Skiriama 20 žmogaus organizmui būtinų amino rūgščiu – 9 iš jų yra vadinamos nepakeiėiamomis arba esminėmis (angl. essential), o likusios 11 – pakeičiamomis arba neesminėmis (angl. non-essential). Taip pat yra skiriamos sąlyginai esminės (angl. conditionally essential) amino rūgštys. Žemiau aptarsime kiekvieną iš šių grupių.

Nepakeičiamos amino rūgštys

Šios rūgštys dar vadinamos esminėmis (angl. essential). Jų organizmas negali pats pasigaminti, todėl nepakeičiamas amino rūgštis reikia gauti iš maisto. 9 nepakeičiamos aminorūgštys yra histidinas, izoleucinas, leucinas, lizinas, metioninas, fenilalaninas, treoninas, triptofanas ir valinas. O štai, kokias funkcijas jos atlieka:

  • Histidinas. Histidinas padeda gaminti smegenų cheminę medžiagą (neuromediatorių), vadinamą histaminu. Histaminas vaidina svarbų vaidmenį jūsų organizmo imuninei funkcijai, virškinimui, miegui ir seksualinei funkcijai;
  • Izoleucinas. Izoleucinas yra susijęs su jūsų kūno raumenų metabolizmu ir imunine funkcija. Jis taip pat padeda jūsų organizmui gaminti hemoglobiną ir reguliuoti energiją;
  • Leucinas. Leucinas padeda jūsų organizmui gaminti baltymus ir augimo hormonus. Jis taip pat padeda augti ir atstatyti raumenų audinį, gydo žaizdas ir reguliuoja cukraus kiekį kraujyje;
  • Lizinas. Lizinas dalyvauja hormonų ir energijos gamyboje. Jis reikalingas kalcio ir imuninei funkcijai;
  • Metioninas. Metioninas padeda jūsų kūno audinių augimui, medžiagų apykaitai ir detoksikacijai. Jis taip pat padeda įsisavinti esminius mineralus, pavyzdžiui, cinką ir seleną;
  • Fenilalaninas. Fenilalaninas reikalingas jūsų smegenų cheminių medžiagų, įskaitant dopaminą, epinefriną ir norepinefriną, gamybai. Jis taip pat svarbus kitų aminorūgščių gamybai;
  • Treoninas. Treoninas vaidina svarbų vaidmenį kolagene ir elastine. Šie baltymai suteikia jūsų odai ir jungiamojo audinio struktūrą, padeda formuotis kraujo krešuliams, kurie užkerta kelią kraujavimui. Treoninas reikalingas ir riebalų apykaitoje bei imuninėje veikloje.
  • Triptofanas. Triptofanas padeda palaikyti tinkamą azoto balansą jūsų organizme. Jis taip pat padeda gaminti smegenų cheminę medžiagą (neuromediatorių), vadinamą serotoninu. Serotoninas reguliuoja jūsų nuotaiką, apetitą ir miegą;
  • Valinas. Valinas dalyvauja raumenų augime, audinių regeneracijoje ir energijos gamyboje.

Pakeičiamos amino rūgštys

Šios rūgštys dar vadinamos neesminėmis (angl. non-essential). Jas žmogaus organizmas gali pasigaminti pats. Neesminės amino rūgštys yra alaninas, argininas, asparaginas, asparto rūgštis, cisteinas, glutamo rūgštis, glutaminas, glicinas, prolinas, serinas ir tirozinas.

Pakeičiamos amino rūgštys žmogaus organizme atlieka įvairias funkcijas. Pavyzdžiui, kai kurios neesminės amino rūgštys, tokios kaip glutaminas ir argininas, gali reguliuoti genų ekspresiją ir signalinius kelius ląstelėje. Kitos pakeičiamos amino rūgštys padeda kontroliuoti virškinimą ir maistinių medžiagų įsisavinimą.

Sąlyginai esminės amino rūgštys

Kai kurios pakeičiamos amino rūgštys yra klasifikuojamos kaip sąlyginai esminės. Sąlyginai esminės (angl. conditionally essential) amino rūgštys dažniausiai nėra būtinos, nebent ligos ir streso metu. Jos yra argininas, cisteinas, glutaminas, tirozinas, glicinas, prolinas ir serinas.

Sąlyginai esminės amino rūgštys, kaip ir nurodo pavadinimas, gali būti naudingos esant tam tikroms sąlygoms, pavyzdžiui, gydant tam tikras ligas. Jų galima gauti iš maisto bei papildų.

Pirkinių krepšelis Uždaryti